پژوهش

تینر و موارد کاربرد آن

تینر و موارد کاربرد آن

تینر و موارد کاربرد آن

به طور معمول تینر برای حذف رنگ از روی برس، غلطک، تجهیزات و سطوح استفاده می شود . با این حال، برای بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر استفاده می شود؛ مثلا برای رقیق کردن رنگ، برای صرفه جویی در پول و زمان شما می باشد. در ادامه با تینر و موارد کاربرد آن آشنا می شوید.

تینر چیست ؟

تینرها، مایعات شیمایی فراری هستند؛ که برای رقیق کردن رنگ ها به کار گرفته می‌شوند. این مایعات می‌توانند در بهبود خواص رنگ نیز تاثیر بسزایی داشته باشند. تینرها در خواص کاربری رنگ، زمان خشک شدن لایه رنگ و خواص نهایی رنگ تشکیل شده نقش دارند.

انتخاب درست یک تینر بر ویسکوزیته، خاصیت برش خوری، قابلیت اسپری، سرعت خشک شدن و بسیاری خواص دیگر رنگ تاثیر می گذارند.

خواص مورد نظر در انتخاب تینر مناسب عبارت است از:

  • قدرت حلالیت
  • سرعت تبخیر
  • نقطه جوش
  • نقطعه اشتعال و قابلیت شعله وری
  • سمیت

و سایر خواص فیزیکی و شیمیایی تینرها از قبیل:

  • دانسیته
  • رنگ
  • میزان رطوبت
  • ضریب شکست نور
  • و درصد مواد غیر فرار نیز از عواملی هستند که در انتخاب تینر Ph مناسب باید مورد توجه قرار گیرند.

در فرمولاسیون رنگ ها ، رزین های مورد مصرف عمدتا ماهیت پلیمیری و الی داشته و ساختمان بلوری ندارند . این مواد در تینر ها حل شده و غلظت محلول به نوع رزین و تینر و درصد این مواد بستگی دارد .

تینرها می بایست متناسب با رنگ انتخاب گردند. بعضی از انواع رنگها فقط در تینر مخصوصی حل میشوند. قدرت حلالی تینر همان قابلیت رقیق کنندگی است، به عبارت دیگر تینری که با مصرف کمتر، ویسکوزیته رنگ را بیشتر کاهش می دهد و رنگ را رقیق تر و روانتر کند، از قدرت حلالیت بیشتری برخوردار است.

با تشکیل لایه رنگ روی سطح تینر باید به تدریج تبخیر و از روی سطح خارج شود. سرعت تبخیر میبایستی با زمان خشک شدن رنگ هماهنگ باشد تا کیفیت مطلوب تری به دست آید. نقطه اشتعال هر مایع قابل احتراق ، پایین ترین درجه حرارتی است که بخارات آن مایع با شعله یا جرقه کوچک مشتعمل می شود.

خطرات احتمالی تینرها

نقطه اشتعال تینر به این دلیل به این دلیل مهم است که تعیین کننده شدت خطر اتش سوزی است . چه در هنگام انبار داری ، حمل یا در هنگام استفاده از تینرها باید میزان نقطه اشتعال تینر مورد توجه قرار گیرد .

تینرها علاوه بر خطر اشتعال ، از لحاظ زیست محیطی نیز برای انسان و محیط خطرناک هستند .

آنها روغنهای طبیعی را در خود حمل می کنند و موجب آسیب و ناراحتی های پوستی شده و از طریق پوست جذب بدن می شوند .به علاوه تنفس بخارات تینر می تواند سبب ناهنجاری های داخلی بدن گردد . از عوامل دیگر شناخت تینر رنگ آن است که یکی از مهم ترین ویژگی آنها و نشان دهنده درصد خلوص ، کیفیت پالایش و تمیزی ظروف آنها است . رنگ تینر به خصوص در فرمولاسیون رنگهای سفید و روشن بسیار اهمیت دارد .

کاربردهای تینر

تینر را میتوان برای تمیز کردن تجهیزات و ابزار خود که استفاده کرده اید به کار ببرید . تینرها را می توانید برای کاهش ویسکوزیته رنگ مخلوط کرد تا بتوان آن را در اپلیکاتور های اسپری رنگ استفاده کرد . یکی دیگر از کاربردهای مهم که اکثر مردم از آن آگاهی ندارند این است که تینر را میتوان برای جلوگیری از سخت شدن رنگ پس از باز شدن درب محصول استفاده کرد.

امیدواریم از مقاله ای که درباره تینر و موارد کاربرد آن برای شما قرار دادیم،نهایت استفاده را بفرمایید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =